Students named finalists in Math-A-Palooza’s two divisions

(CONTRIBUTED)
(CONTRIBUTED)

MADISON – Third- through sixth-graders in Madison City Schools entered the district-wide Madison City Math-A-Palooza contest.

Students on math teams competed in Division I, and Division II was open to other students.

From Columbia Elementary School, students in Division I’s Top Ten were sixth-graders David Teng, first; Anshul Moondra, second; Sumedha Bobba, third; and Rohan Sethi, fifth. From fifth grade, Isaac Wang won first place, Sahil Gaba, second; Devika Shankar, fourth; and Sarah Cooley, ninth.

In Columbia’s fourth grade, Santosh Sadasivam earned third place; Ria Sethi, fifth; Sarah Guo, seventh; Thomas Nguyen, ninth; and Samanvi Vootukuri, tenth. For third grade, Yuti Das was first; Ram Gade, fifth; Timothy Zhu, seventh; Shreya Sunil, eighth; and Sherwood Dong, tenth.

Columbia students in Division II’s Top Ten were sixth-graders Gus Larson, fourth, and Michael Ostrowski, sixth; fourth-grader Joshua Job, sixth; and third-grader Baraka Busambwa, eighth.

From Heritage Elementary School, Division 1 finalists were sixth-grader Steve Y., eighth place; fifth-grader Duke Y., first place; fourth-grader Emily L., sixth; and third-grader Shaivi P., fourth.

Heritage’s Division II winners were sixth-graders Shrishti D., third, and Cort R., eighth; fifth-graders Jakarra O., seventh, and Joseph S., ninth; and fourth-grader Hideo M., fourth place.

Horizon Elementary School sixth-grader Lynne Clark placed ninth in Division 1. In Division II, sixth-grader Byron Headrick, ninth; fifth-graders Matt Osadcii, first, Chloe Kuebbing, third, and D.J. Johnson, eighth; fourth-grader Jamie Clark, first; and third-grader Lillian Qu, third.

Madison Elementary School students in Division I’s Top Ten were fifth-grader Chris Woodard, third place; fourth-grader A.J. Idowu, fourth; and third-grader Joshua Wang, third. Division II finalists were sixth-grader Arnie Aumalis, second; fifth-graders Brandon Bagley, fourth, and Alaina Burnham, sixth; fourth-graders Vincent Cameron, second, Alexa Douthitt, fifth, and Morgan Butler, tenth; and third-grader Conner Reynolds, third.

Mill Creek Elementary School’s Division I finalists were fifth-graders James Yoo, seventh place, and John Yoo, tenth; and fourth-grader Sohan Mynampally, first. In Division II, sixth-grader Sean Flynn was seventh; fifth-graders Maryann BankTavakoli, second, and Minheong Lee, fifth; fourth-graders Laila Perkins, seventh, and Chase Lynn, eighth; and third-graders Pranav Somu, first, and Jerry Zheng, tenth.

For Rainbow Elementary School sixth-graders, Joy Duan was fourth in Division I, Michael Guthrie, sixth, and Victoria Lee, tenth; fifth-graders Nolan Drummond, sixth, and Emma Tolbert, eighth; and fourth-grader Maanasi Limayel, second.

In Division II, Rainbow sixth-grader Lauren Lyons was tenth; fourth-grader Megan Dahn, third; and third-graders Ashwin Prabhakar, first-place tie, and Constance Wang, third-place tie.

In Division I, West Madison Elementary School finalists were fifth-grader Sujay Jakka, fifth; and sixth-grader Juanita Monteiro Pai, seventh. In Division II, third-graders William Hu was third, Ethan Ngu, seventh, and Dylan Stewart, ninth; fourth-grader Ben Jones, ninth; fifth-grader Kelsey Hobbs, tenth; and sixth-grader Nathan Dinh, first.

Madison

Heritage honors Katie Scruggs as ‘Teacher of the Year’

Bob Jones High School

Bob Jones, Mill Creek Greenpower race teams take national titles at Talladega

Harvest

UAH workshop: Turn fear into business savvy

Bob Jones High School

Notable number of MCS students place at state in Reflections

James Clemens High School

James Clemens collects honors at tech students’ conference

Madison

Schools select Super Citizens in Liberty Legacy study

James Clemens High School

Ellenburg named ‘Staff Member of the Year’ at Columbia

Bob Jones High School

Digital version of The Madison Record – May 22, 2024

Bob Jones High School

Samantha Chan Selected Presidential Scholar- Uses Swimming And Academics To Perfection

FRONT PAGE FEATURED

Cotton Row Run 2024 Set For Memorial Day Morning

FRONT PAGE FEATURED

Disc Golf Alive And Well In Madison

Madison

Third infant surrendered at Madison Safe Haven Baby Box

Bob Jones High School

“Where It Belongs”- The Bob Jones Patriots Earn Baseball State Championship

James Clemens High School

Liberty’s Shravan Balaji wins ‘Best of Fair Award’ in regional science fair

Events

Trash Pandas hosting Elvis tribute night contest on May 21

James Clemens High School

French, Latin students at James Clemens excel in testing

Harvest

Enable Madison County announces needed asset at event

James Clemens High School

Koswoski awarded Department of Alabama’s ‘VFW Scout of the Year’

James Clemens High School

Lilliann Markowitz achieves top rank in Girl Scouts, Boy Scouts and Sea Cadets

Bob Jones High School

Madison’s JROTC cadets challenged in Rocket City Rivalry Day

James Clemens High School

McDaniel, Stundtner, Vaughn and Woodard earn national grants

Digital Version

Digital version of The Madison Record – May 15, 2024

Madison

Bob Jones bests Central-Phenix City in opening game of State Championship

Bob Jones bests Central-Phenix City in opening game of State Championship

Harvest

TARCOG’s Senior Fun Fest moves to Agribition Center at Alabama A&M University

x